top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKinga Grom

8 powodów, dla których warto pisać w pamiętniku duchowym

+ wskazówki, o czym można pisać :)
Pisanie pamiętnika jest naprawdę dla Ciebie!


Jeżeli nie założyłeś jeszcze własnego pamiętnika, pójdź po zeszyt do papierniczego i wybierz sobie taki, jaki najbardziej się Tobie podoba :) To w nim właśnie będą spisane najcenniejsze dla Ciebie słowa. W życiu duchowym każdego wierzącego i poszukującego, niezależnie od poetyckich umiejętności, pisanie może stanowić piękną i ważną praktykę. Bo w pisaniu duchowego pamiętnika nie chodzi o to, by pisać jak światowej rangi pisarz, a by przelać na kartki poruszenia serca.

Dlaczego warto to robić?Napisałam już 5 tomów pamiętników. Cudownie wraca się do nich :)


Oto 8 powodów:


1. Zapamiętasz ważne słowa od Boga


W pamiętniku duchowym możesz spisywać ważne cytaty z Pisma Świętego, ale też z innych cennych książek. Możesz też notować czyjeś słowa, które gdzieś usłyszałeś i dały Ci do myślenia, albo też zapisywać swoje i innych świadectwa.

Ja często spisuję fragmenty Pisma Świętego, które dostanę od Boga, gdy otwieram Biblię pod natchnieniem Ducha Świętego. Wtedy mam to wyraźne przekonanie, że Bóg kieruje do mnie konkretne słowa i muszę je zapisać, by ich nie zapomnieć. Słowa, które zapiszesz, przyjmujesz na poważnie i zapamiętujesz je. Nam, wierzącym nie wolno zapominać o Bożym działaniu!


2. Dostajesz pocieszenie w trudnych chwilach

Pocieszenie płynące z ważnych treści może spływać na Ciebie za każdym razem, gdy otwierasz swój pamiętnik duchowy. Twoje notatki przydadzą się szczególnie wtedy, gdy nagle wieczorem dopada Cię zły nastrój lub już od jakiegoś czasu przeżywasz trudne chwile. W takich momentach czytanie budujących fragmentów Twojego pamiętnika duchowego jest niezwykle wzmacniające. Dlaczego? Twoje notatki są konkretnymi dowodami na to, że Bóg od zawsze troszczy się o Ciebie i Cię prowadzi. Czytasz słowa, które Cię zbudowały kiedyś i budują Cię po raz kolejny. Możesz spojrzeć na swoją obecną sytuację z perspektywy człowieka, który pisał te słowa jakiś czas temu. Z jego wiarą, nadzieją i wdzięcznością.

3. Uczysz się Bożych mechanizmów działania

i wyciągasz ciekawe wnioski


Kiedy przeczytasz jedno ze swoich świadectw, zaczniesz dostrzegać mechanizmy Bożego działania w Twoim życiu. Zobaczysz, która Twoja postawa doprowadziła do pozytywnych rezultatów a która do negatywnych. “Po owocach ich poznacie”-czytamy w Biblii. (Mt 7, 16) Możesz zaobserwować, które cechy warto w sobie pielęgnować, a jakich się wystrzegać. Czytając historie własne i innych, dowiadujesz się, co otwiera człowieka na Boże błogosławieństwa, znaki i cuda a co nie. Z codziennego życia można wyciągnąć wiele ciekawych i budujących wniosków. I pomaga w tym właśnie pisanie pamiętnika.


4. Dajesz świadectwo

Pamiętając historie ze swojego życia, w których widocznie działał Bóg, możesz opowiadać je każdemu, kto będzie chętny, by je wysłuchać. Jeżeli jest to dla Ciebie bliska osoba, możesz nawet przeczytać jej fragment Twojego pamiętnika. Nie raz czytałam swoim przyjaciółkom historie z mojego życia jak naprawdę ciekawą i pouczającą książkę. Każdy z nas może taką napisać!


5. Rozumiesz Boży zamysł dla siebie

Nie zawsze na pierwszy rzut oka widać sens i logikę życiowych wydarzeń. Kiedy czytasz swój pamiętnik jako całość, zaczynasz dostrzegać w swojej historii Boży plan i rozumieć, co Bóg miał na myśli. Z Twojego pamiętnika powstaje książka, która łączy w sobie spójne fakty i prowadzi do przemyślanego zakończenia.


6. Jesteś wdzięczny za swoją przeszłość

i teraźniejszość

Czytając o różnych ważnych wydarzeniach ze swojego życia, zaczynasz doceniać, że pojawiły się w Twojej historii. Widząc sens różnych zdarzeń, stajesz się za nie wdzięczny Bogu. A już tym bardziej wtedy, gdy dostrzegasz, jak bardzo się o Ciebie zatroszczył i ile Tobie ofiarował.7. Znajdujesz rozwiązania dla swoich problemów

Kiedy szczegółowo opisujesz różne zdarzenia, zaczynasz dostrzegać przyczyny problemów, z którymi się borykasz. Szczególnie jeśli opisujesz je z Bożej perspektywy. Pisząc duchowy pamiętnik, masz wielką szansę, by zrozumieć, co poszło nie tak i jak możesz to zmienić. Ktoś kiedyś mądrze powiedział, że najlepiej uczymy się na własnych błędach.


8. Wielokrotnie oddajesz Bogu chwałę

Za każdym razem, gdy czytasz, jak Bóg działał w Twoim życiu, możesz oddawać Jemu chwałę za to, co zrobił. Nie sposób jest nadto wychwalać Boga, więc częste powroty do pamiętników, będą piękną okazją do oddania Bogu chwały w Twojej historii życia 😊Chcesz dowiedzieć się więcej?

Obejrzyj materiał na YouTube Wdzięczne Serce :)


Dołącz do nas również na Facebooku i Instagramie!

106 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page