top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKinga Grom

Kobieca czystość wciąż nieodkryta


Minął już rok od momentu, w którym projekt DZIEWICE ujrzał światło dzienne! Poznaliśmy cztery młode kobiety, które zdecydowały się poczekać ze współżyciem do ślubu. Opowiedziały nam o swoich upadkach i zwycięstwach, o marzeniach, relacjach i o doświadczeniu Boga. Jednak fenomen czystości wciąż zadziwia. Jak to jest, że piękne dziewczyny żyjące pełnią życia zdecydowały się dla niej z tak wielu rzeczy zrezygnować? Postanowiłam napisać trochę o kobiecej stronie czystości, która wciąż jest tajemnicza i nieodkryta.Czym w ogóle jest czystość dla płci pięknej? To pytanie zadawałam w projekcie po wiele razy. Singielkom, narzeczonej, żonie i teolożce. Padały różne odpowiedzi: “czystość równa się jasnym i przejrzystym myślom”, “czystość to bliskość z Bogiem”, “to szacunek do siebie i innych”, "czystość to bycie dla drugiego człowieka". Każda z nich miała trochę inny obraz czystości i gdzie indziej widziała wyzwanie, by jej dochować. Asia, która jest singielką, gdy wchodzi w nowe relacje, walczy o czyste myśli i intencje. Druga uczestniczka o tym samym imieniu, która podczas trwania projektu była w narzeczeństwie, zabiegała o to, by zamiast iść za pożądaniem, pokochać swojego ukochanego za to, jakim jest człowiekiem. Iza przez decyzję o życiu w czystości musiała nauczyć się mówić o sobie i rozmawiać. Po co tyle starań i wyrzeczeń? Dlaczego w imię czystości tak wiele można ofiarować?


“Chcieliśmy skakać z radości! Kuba chciał mnie nosić na rękach i patrzył na mnie tym pięknym wzrokiem”.

Sara, młoda żona i mama, miała wiele powodów, dla których czekała z seksem do ślubu. I co więcej, od początku budowania relacji z chłopakiem, który dziś jest już jej mężem dostrzega owoce swoich wyrzeczeń. “Nasze dzieci poczęły się w pięknych warunkach, w takim oddaniu, że będziemy na nie czekać z prawdziwą radością”. Zanim Sara, stała się żoną, czystość pomogła jej rozeznać swoje powołanie: “Dało mi to taką pełną wolność, żeby podjąć świadomie tą decyzję. Z nikim nie byłam zżyta emocjonalnie i nawet dopuściłam wtedy taką myśl, że Pan Bóg może powiedzieć: Nie”. Sara opowiadała o wielu upadkach w czystości i smutku, jaki wtedy odczuwała. Ale wygrane bitwy o czystość kojarzą jej się z niezapomnianymi momentami: “Chcieliśmy skakać z radości! Kuba chciał mnie nosić na rękach i patrzył na mnie tym pięknym wzrokiem”.


Słuchając doświadczeń dziewczyn, doceniałam na nowo, jak ważne jest, by kobieta była zauważona, odkrywana, ukochana. Słyszałam od nich o tym, jak właśnie czystość daje im warunki do tego, by się rozwijać, by siebie doceniać i być docenianą. Uczestniczki projektu często odwoływały się do podstawowych wartości, takich jak właśnie radość, czy też miłość lub pokój i powtarzały, że dzięki czystości doświadczyły ich naprawdę. Czyżby czystość pociągała właśnie takimi doświadczeniami?


Jak ważne jest, by kobieta była zauważona, odkrywana, ukochana.

Rozmawiając z dziewczynami, urzekła mnie ich wrażliwa i odważna kobiecość. Sprawiały wrażenie delikatnych a jednocześnie jasno wyrażały poglądy i opowiadały o swojej wierności podjętym decyzjom. Iza, dziewczyna kiedyś nieśmiała i wycofana, która ma za sobą doświadczenie ogromnej słabości w relacjach, paradoksalnie właśnie na niej zbudowała czystość. “Niestety nie jestem osobą, która lubi mówić o sobie. I wolałam w relacjach z facetami pójść właśnie w tą cielesność”. Słuchając jej historii, widziałam Boga, który wlał moc w jej słabość, by wytrwała w swoim postanowieniu. “Naprawdę siła jest w Bogu i jestem na to żywym dowodem”-powiedziała Iza na koniec naszej rozmowy.


“Naprawdę siła jest w Bogu i jestem na to żywym dowodem”

Sara, by wytrwać w czystości do ślubu, zawierzyła się Maryi, by to Ona udzieliła jej swojego kobiecego wsparcia. Asia opowiadała nam o swojej wrażliwości i skłonności do nadmiernego przywiązania a jednocześnie o sile, dzięki której zrezygnowała z destrukcyjnej relacji z chłopakiem. Walka o czystość ma dwie twarze, które łączą się i uzupełniają. Tutaj wrażliwość nie może istnieć bez odwagi, ale też odwaga potrzebuje wrażliwości. Tak samo dobrą pewność siebie uzupełnia delikatna kobieca natura. Kobiety żyjące w czystości zachwycają się pięknem Boga, ludzi, wszystkiego, co je otacza, i stawiają też jasne granice, by to piękno obronić.


To, co łączy uczestniczki projektu DZIEWICE, to doświadczenie bycia prawdziwie kochaną i piękną w Jego oczach. I może właśnie to jest fenomen kobiecej czystości, która choć jest wyzwaniem, pociąga te, które jej zasmakowały.Nie słuchałeś jeszcze historii dziewczyn? Kliknij w przycisk poniżej:


129 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page